O zarządzaniu danymi klinicznymi
Biostat. More than statistics.

O zarządzaniu danymi klinicznymi

W projektach badawczych bardzo ważne jest zachowanie porządku oraz przeprowadzanie kolejnych prac w zgodzie z przyjętym wcześniej planem działania. Przy czym prace te powinny zwracać uwagę na zachodzące zmiany. System eCRF daje możliwość zarządzania danymi klinicznymi (clinical data menagement), co jednocześnie przyspiesza proces badawczy oraz daje szansę na dynamiczną reakcje względem zachodzących zdarzeń.

W projektach badawczych bardzo ważne jest zachowanie porządku oraz przeprowadzanie kolejnych prac w zgodzie z przyjętym wcześniej planem działania. Przy czym prace te powinny zwracać uwagę na zachodzące zmiany. System eCRF daje możliwość zarządzania danymi klinicznymi (clinical data menagement), co jednocześnie przyspiesza proces badawczy oraz daje szansę na dynamiczną reakcje względem zachodzących zdarzeń.

 

Systemy, które mają na celu kontrolowanie

Ilość pozyskiwanych danych czasem jest ogromna, a ich uporządkowanie czasem jest zadaniem karkołomnym. Dlatego stworzony został specjalistyczny system nazwany elektronicznymi kartami obserwacji klinicznej, który odpowiada za:

  • zachowanie bezpieczeństwa w procesie badawczym;
  • nadzorowanie zachodzących zmian;
  • obserwację progresu procesu badawczego.

Ponadto system takie daje szansę na skuteczne zarządzanie danymi klinicznymi, czyli clinical data menagement. Od sposobu obchodzenia się z pozyskanymi danymi zależy ostateczny wynik oraz jakość badania.

 

Bezpieczeństwo na pierwszym planie

O bezpieczeństwo pozyskiwanych danych dba się dzięki rejestracji osób, które uzyskują dostęp do systemu, a także poprzez umożliwienie dostępu administracyjnego za pomocą połączeń szyfrowanych. Co więcej bezpieczeństwo wspierane jest poprzez:

  • zabezpieczenia fizyczne dot. serwerowni;
  • zabezpieczenia logiczne;
  • dostęp administracyjny za pomocą połączeń szyfrowanych.

Dbając o bezpieczeństwo danych poprawia się wizerunek samego badania. Przy czym sami badacze postrzegani są jako osoby odpowiedzialne, które potrafią zadbać tak o bezpieczeństwo swojego procesu badawczego, jak i jednostek, które poddawane są badaniu.

 

Wizerunek badania ma znaczenie

Zarządzanie danymi klinicznymi (clinical data menagement) wspiera w pozytywny sposób wizerunek procesu badawczego, a to oznacza, że:

  • pozyskiwane dane zyskują na wiarygodności w oczach społeczeństwa;
  • przedstawione informacje są właściwe chronione;
  • badacze zyskują uznanie w oczach swoich kolegów.

W procesie badawczym pozyskiwane dane mają szczególne znaczenie. Dzięki nim możliwe jest wyprowadzanie odpowiednich wniosków oraz właściwe postępowanie względem zgromadzonych informacji

 

Od danych do wyników…

Systemy takie jak eCRF wspierają procesy badawcze na każdym etapie. Szczególną uwagę przykłada się do właściwego wyciągania wniosków z dużych baz danych. W obrębie zarządzania danymi klinicznymi (clinical data menagement) zaznacza się, iż właściwe zrozumienie pozyskiwanych danych pozwala na efektywne zarządzanie wynikami procesów.

Obliczenia do prac naukowych – na czym należy się skupić? Analizy danych na temat konkurencji Badania statystyczne przynoszą szereg korzyści Badania znajomości marki i ich znaczenie w biznesie Badania statystyczne w naszej codzienności Statystyka w służbie medycynie Pomoc statystyczna z zakresu statystyki medycznej Dlaczego warto skorzystać z usług statystycznych i czego mogą one dotyczyć? Jak wygląda prawidłowy przebieg analizy rynku medycznego? W jakim celu warto ją przeprowadzić? Statystyka do habilitacji – czyli zyskaj pomoc w napisaniu doktoratu Statystyka - jedna dziedzina wiedzy, a wiele możliwości Dlaczego warto zlecić agencji analizy statystyczne do publikacji? Badania i analizy rynku poprzez aplikacje do ankietyzacji Analiza danych w świetle procesu badawczego Kilka informacji o statystyce Kilka zasad dobrej analizy danych Analiza danych medycznych - badania satysfakcji pacjentów O zarządzaniu danymi klinicznymi O czym należy pamiętać podczas analizy danych? Statystyka fundamentem każdej dziedziny Narzędzia wykorzystywane w trakcie analizy danych Czego wymaga dobra promocja? Analizy statystyczne - wspólne pole medycyny i statystyki Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – potrzeby lekarzy i pacjentów Konsultacje z lekarzem rodzinnym online. Diagnoza przez Internet. Czym jest e-Recepta? Analiza rynku. Działania specjalistów Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat® Na czym polegają badania kliniczne wyrobów medycznych? Ankiety online w działalności małych firm Metody badania rynku medycznego Ankiety – podstawowe informacje 110 uderzeń na minutę, mam tachykardię? Analizy statystyczne rozwiązaniem dla biznesu Badania satysfakcji klienta – 4 istotne aspekty Jak mierzyć satysfakcję i lojalność klientów? Ból serca - jak go zdefiniować? Tabletka poronna – podstawowa wiedza

Tagi

clinical data menagement ecrf system clinical trial software clinical trials observational studies biostat