Biostat. More than statistics.

Tabletka poronna – podstawowa wiedza

Telemedycyna

Tabletka poronna - wojna informacyjna

Tabletka aborcyjna, która wciąż wywołuje w ludziach wiele sprzecznych emocji nie jest zła, absolutnie. W wielu przypadkach jest kołem ratunkowym przed niechcianą ciążą. W Polsce wciąż jest przesąd, że aborcja farmakologiczna jest dużym ryzykiem zdrowotnym dla kobiety, ale między tymi informacjami przebijają się fakty naukowe, które brzmią wręcz przeciwnie. Jak w każdej dziedzinie są zwolennicy i przeciwnicy, ale fakty są niezaprzeczalne – tabletka poronna jest BEZPIECZNA i SKUTECZNA!
 

Leki stosowane przy aborcji farmakologicznej

Wczesna aborcja farmakologiczna to procedura przerwania ciąży na etapie pierwszych dwunastu tygodni. Podczas tej procedury korzysta się z dwóch leków:

  • Mifepristone – blokuje wytwarzanie progesteronu, powoduje złuszczenie błony z zarodkiem, przyczyni się do poszerzenia szyjki macicy a także uwrażliwi mięśniówkę trzonu macicy na działanie drugiego leku
  • Misoprostol – ma za zadanie wywołać skurcze macicy i wydalić złuszczoną zawartość macicy

Oba leki razem wzięte mają skuteczność na poziomie 98%, więc to bardzo wysoka skuteczność. W krajach cywilizowanych aborcja farmakologiczna powoli wypiera metody chirurgiczne, które dla wielu kobiet są mniej komfortowe. Dodatkowo aborcja farmakologiczna została zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).
 

Czy aborcja farmakologiczna jest legalna w Polsce?

Podobnie jak inne formy przerwania ciąży w Polsce są całkowicie nielegalne, nie można ich kupić w polskich aptekach. Można je dostać dzięki sprzedaży internetowej, a zakup oraz posiadanie nie jest już nielegalne. Tabletka poronna wywołuje takie same objawy jak poronienie naturalne.

Zobacz także

Tagi

e-recepta telemedycyna

Najczęściej zadawane pytania

Czy tabletka poronna jest bezpieczna dla kobiet?

Tak, tabletka poronna jest uznawana za bezpieczną i skuteczną metodę wczesnej aborcji farmakologicznej. Skuteczność tej metody wynosi około 98%.

Jakie leki są stosowane przy aborcji farmakologicznej?

W procedurze aborcji farmakologicznej używa się dwóch leków: Mifepristone, który blokuje wytwarzanie progesteronu i powoduje złuszczenie błony z zarodkiem, oraz Misoprostol, który wywołuje skurcze macicy i wydala złuszczoną zawartość macicy.

Czy aborcja farmakologiczna została zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)?

Tak, aborcja farmakologiczna została zatwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i jest uznawana za skuteczną i bezpieczną metodę przerwania ciąży.