Statystyka w służbie medycynie
Biostat. More than statistics.

Statystyka w służbie medycynie

 

Medycyna to nauka, bez której nikt z nas nie wyobraża sobie przyszłości. Dlatego też niezwykle ważne jest to, aby się rozwijała. A to nie byłoby możliwe, gdyby nie liczne badania naukowe – także badania statystyczne. Dlatego też nie powinniśmy sprowadzać ich tylko do badań rynkowych służących sferze gospodarczej.

 

Badania, które pomagają „leczyć” świat

 

Tak jak badania prowadzone w gabinecie lekarskim pozwalają leczyć pacjenta w sposób optymalny, tak analizy danych medycznych wykonywane przez firmy  badawcze pomagają medycynie jeszcze lepiej służyć ludzkości. Zbieranie danych dotyczących objawów chorób, opieki nad pacjentem czy dobranych metod leczenia ma niezwykle szeroki kontekst. Pozwala bowiem lekarzom lepiej kierować kolejnymi pacjentami z tymi samymi objawami.

 

Rozwój wiedzy medycznej

 

O analizach danych medycznych bardzo często mówi się w kontekście indywidualnej pomocy pacjentom. Tymczasem statystyka odgrywa ogromną rolę w rozwoju medycyny w ogóle. Obserwacja oraz rejestracja i analiza danych są wręcz fundamentem rozwoju wiedzy medycznej. Systematyzują teorię, wspierają kliniczne badania naukowe oraz pomagają zdobywać nową wiedzę. Poza tym  gromadzenie danych sprzyja komunikacji pomiędzy różnymi pracownikami służb medycznych.

 

Dane, które mówią więcej niż słowa

 

Osoby zajmujące się statystyką na co dzień wiedzą doskonale, jak bogatym jest statystyczny język. Pozwala on opisać zjawisko niezwykle dokładnie, ubierając je w znaczenia, które niekiedy trudno jest przedstawić za pomocą słów. Co więcej dzięki statystyce możliwe staje się wychwycenie odchyleń w oczekiwanej tendencji, pod warunkiem jednak, że gromadzenie informacji ma charakter ciągły w dłuższej perspektywie czasowej.

 

Statystyka a farmacja

 

Medycyna nie mogłaby rozwijać się, gdyby nie statystyka. Farmacja też. Również w tej dziedzinie badania statystyczne odgrywają niezwykle ważną rolę. To dzięki nim możliwe staje się na przykład zbadanie stabilności produktu leczniczego czy ustalenie skutecznej kampanii reklamowej. Aby móc podjąć skuteczne działania promocyjne, trzeba najpierw zbadać rynek i dowiedzieć się, czego klienci potrzebują. I do tego właśnie służy statystyka. Farmacja natomiast dzięki niej ma tak dynamiczny charakter.

 

Medycyna nie może stać w miejscu. Jej rolą jest nieustanny rozwój, by służyć człowiekowi. Dlatego też musi czerpać z dostępnych źródeł, w tym właśnie ze statystyki. I podobnie jest z farmacją, która dzięki statystyce osiąga coraz wyższy poziom rozwoju, a tym samym coraz lepiej służy człowiekowi.

Obliczenia do prac naukowych – na czym należy się skupić? Analizy danych na temat konkurencji Badania statystyczne przynoszą szereg korzyści Badania znajomości marki i ich znaczenie w biznesie Badania statystyczne w naszej codzienności Statystyka w służbie medycynie Pomoc statystyczna z zakresu statystyki medycznej Dlaczego warto skorzystać z usług statystycznych i czego mogą one dotyczyć? Jak wygląda prawidłowy przebieg analizy rynku medycznego? W jakim celu warto ją przeprowadzić? Statystyka do habilitacji – czyli zyskaj pomoc w napisaniu doktoratu Statystyka - jedna dziedzina wiedzy, a wiele możliwości Dlaczego warto zlecić agencji analizy statystyczne do publikacji? Badania i analizy rynku poprzez aplikacje do ankietyzacji Analiza danych w świetle procesu badawczego Kilka informacji o statystyce Kilka zasad dobrej analizy danych Analiza danych medycznych - badania satysfakcji pacjentów O zarządzaniu danymi klinicznymi O czym należy pamiętać podczas analizy danych? Statystyka fundamentem każdej dziedziny Narzędzia wykorzystywane w trakcie analizy danych Czego wymaga dobra promocja? Analizy statystyczne - wspólne pole medycyny i statystyki Elektroniczna Dokumentacja Medyczna – potrzeby lekarzy i pacjentów Konsultacje z lekarzem rodzinnym online. Diagnoza przez Internet. Czym jest e-Recepta? Analiza rynku. Działania specjalistów Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat® Na czym polegają badania kliniczne wyrobów medycznych? Ankiety online w działalności małych firm Metody badania rynku medycznego Ankiety – podstawowe informacje 110 uderzeń na minutę, mam tachykardię? Analizy statystyczne rozwiązaniem dla biznesu Badania satysfakcji klienta – 4 istotne aspekty Jak mierzyć satysfakcję i lojalność klientów? Ból serca - jak go zdefiniować? Tabletka poronna – podstawowa wiedza

Tagi

badania statystyczne analiza danych medycznych statystyka farmacja