Biostat. More than statistics.

Obliczenia do prac naukowych – na czym należy się skupić?

analizy statystyczne

 

Wszelkiego rodzaju analizy statystyczne, czy to z dziedziny medycyny, czy też z jakiejkolwiek innej specjalizacji, muszą uwzględniać kilka zasad. W jaki sposób przygotować się do badań? O czym należy pamiętać?

Analizy statystyczne – liczby są na drugim miejscu!

Może się to wydawać nieco paradoksalne, jednakże przy analizach statystycznych to nie liczby mają największe znaczenie. Żeby obliczenia do prac naukowych przyniosły oczekiwany skutek (były miarodajne i wnosiły nowe informacje) przede wszystkim trzeba skupić się na celu podejmowanego badania. To absolutnie konieczne! Bez dobrze opracowanej metody działania trudno będzie wykorzystać wyniki.

Dlatego przed rozpoczęciem badania należy rozpisać sobie wszelkie pytania, które mogą mieć znaczenie dla procesu badawczego. Nie można pomijać tego kroku. Wielu młodych badaczy sądzi, że wystarczy mieć ogólne założenia co do obliczeń do prac naukowych. Tak działają amatorzy, ponieważ wprawieni badacze zawsze jasno precyzują cele swoich badań – za każdym razem zapisują je na kartce.

Cierpliwość i brak wysnuwania przypuszczeń o wynikach

Przy wykonywaniu obliczeń do prac naukowych należy zachować dużo cierpliwości. To ważne, ponieważ pośpiech przyczynia się do odczuwania presji. Nawet jeśli naukowiec jest uważny i nie pomyli się w analizie statystycznej, stres związany z małą ilością czasu może spowodować złe wnioskowanie odnośnie uzyskanych wyników. Badacz musi być absolutnie obiektywny.

W żadnym wypadku nie można zakładać przed podjęciem obliczeń, że najprawdopodobniej uzyskane informacje będą zgadzały się z pewnymi tendencjami lub wyobrażeniami. Takie zachowanie sprzyja manipulowaniu wynikami – naukowcy zamiast szukać rozwiązania, szukają potwierdzenia swojej intuicji bądź erudycji.  Zdobyte w ten sposób informacje są zupełnie nieprzydatne.

 

Zobacz także

Tagi

opracowania statystyczne pomoc statystyczna analizy statystyczne analizy danych analiza danych obliczenia do prac naukowych statystyka do prac naukowych

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są najczęstsze metody zbierania danych w badaniach ankietowych?

Metody to ankiety papierowe, telefoniczne, online.

Jakie są typowe wyzwania związane z przeprowadzaniem badań ankietowych?

Wyzwania obejmują niski odzew respondentów, błędy pomiarowe i trudności w interpretacji wyników

Co to jest próba badawcza?

Próba badawcza to grupa osób wybrana do udziału w badaniu. Można określać charkterystykę próby ze wzgledu na różne cechy socjodemograficzne.